AKTNR 550-1076
Vinnarna på STOCKmotion 2016!
Årets upplaga av STOCKmotion är över och det har varit tre dagar fyllda av film, fest, intressanta seminarier och spännande möten. På lördagskvällen avslutades festivalen med prisutdelning där flera lyckliga filmare fick ta emot pris för sina verk.
Vinnarna på STOCKmotion Filmfestival 2016 här nedan! Lista på vinnarna med juryns motiveringar hittar du här.
KATEGORI: 27+
Bästa film: Kroppen är en ensam plats, Ida Lindgren
Hedersomnämnande: Forgotten reason, Peter Larsson
Bästa foto: Kroppen är en ensam plats, Ida Lindgren
Bästa manus: Kroppen är en ensam plats, My Roman Fagerlind
Bästa ljud: Spacerabbit, Agnieszka Lewalski
Bästa originalmusik: Forgotten reason, Isak Sundström
Bästa klipp: Audition, Lovisa Sirén
Bästa skådespelare: Peter Gardiner, Audition
KATEGORI: TUNGVIKT
Bästa film: Bröder i midnattsol, Lars Vega
Bästa foto: Mr. Sugar Daddy, Nils Croné
Bästa manus: Fri aktivitet, Lina Berger
Bästa ljud: Ozonfeber, August Florén och Joel Stenbäck
Bästa originalmusik: Ozonfeber, Erik "Pestfågeln" Johansson
Bästa klipp: Gay enough, Hawa Sanneh och Anna Fundin
Bästa skådespelare: Till din flickvän, Hanna Carlsson och Mikael Bundsen.
Hedersomnämnande: Do not come to Europe, Pontus Joneström, Minna Lundberg och Hanna Pousette
KATEGORI: MELLANVIKT
Bästa film: Bakom herrens port, Linnea Åkerman
Bästa foto: Bakom herrens port, Caroline Jungefalk och Fanny Malmström
Bästa manus: Älskade morfar, Linnea Åkerman
Bästa ljud: Älskade morfar, Erika Edwindsson, Axelina Eriksson och Fanny Malmström
Bästa orginalmusik: Convergence, Sebastian Maxe
Bästa klipp: Bakom herrens port, Caroline Jungefalk och Fanny Malmström
Bästa skådespelare: Spela svår, Sofia Karemyr
KATEGORI: DOKHOPP
Bästa film: Night Bees, Joanna Karlberg
Bästa manus: Psyket!, Moa Junström
Bästa foto: Inte visste jag att det var livet, Åsa Båve och David H. Berggren
Bästa ljud: Gamla burkar, flaskor och tanter, Moa Hamner
Bästa klipp: Psyket!, Moa Junström
Hedersomnämnande: Besöket, Angela Bravo
FILMCENTRUM-PRISET: Do not come to Europe, Pontus Juneström, Minna Lundberg och Hanna Pousette
FOLKETS BIO-PRISET: Handjur, Stina Persson-Helleday, Sandra Isacsson
CINEMAGIKER-PRISET: Convergence, David Andersson
STIPENDIUM TILL MINNE AV JON FJELDSTAD: Rojda Sekersöz
INDEPENDENT STUDIOS-PRISET: Födelsedagspresenten, Tobias Rydén Sjöstrand
PUBLIKEN PRIS: Fri aktivitet, Lina Berger
BÄSTA MOTIVERING FÖR PUBLIKENS PRIS: Aleksandra Sikora (om Fri aktivitet)
KATEGORI: PUMA
Bästa film: Till din flickvän, Jo Widerberg
Bästa klipp: Psyket!, Moa Junström
KATEGORI: LÄTTVIKT 1
Bästa film: Babiandjungeln, Richard Bjurström
Hedersomnämnande: Den osynliga vännen, Maja Thambert, Lisa Thambert och Bella Prtic
KATEGORI: LÄTTVIKT 2
Bästa film: Bollhat, Dilan Öngörur, Andreas Fernandez, Isabella Claesson, Victoria Holgersson
Hedersomnämnande: En clowns lycka, Mikaela Stenström